Jsem maminka s epilepsií

Přivedla jste na svět miminko – blahopřejeme!

Pro všechny nové rodiče je to vzácné a úžasné období. V tomto období ale přichází i řada otázek a často i starostí.

Ne jinak je tomu u matek s epilepsií.

Bude mít moje dítě epilepsii?

Dítě rodiče s epilepsií má jen mírně zvýšenou pravděpodobnost, že bude také mít epilepsii. Celkové riziko vzniku neprovokovaných záchvatů je u dětí v běžné populaci 1 – 2 % a asi 6 %, pokud rodič dítěte epilepsii má.

U Vašeho potomka je pravděpodobnější, že se u něj epilepsie rozvine, pokud Vaše epilepsie patří mezi geneticky podmíněné.

Pokud se obáváte, že by Vaše děti mohly mít epilepsii, poraďte se s lékařem o návštěvě genetické poradny. Pamatujte si – většina dětí s epilepsií dosáhne úplné kontroly záchvatů a vede normální život.

Kojení a epilepsie

Mohu své miminko kojit?

Obecně platí, že pokud máte epilepsii, můžete své dítě kojit, aniž by na něj Vaše mateřské mléko mělo škodlivý vliv. Vaše dítě již bylo vystaveno antiepileptikům během těhotenství a z mateřského mléka bude expozice zpravidla nižší.

Bohužel některým ženám se kojení přes veškerou snahu prostě nedaří. Pokud je to Váš případ, nemějte pocit viny, ani si nemyslete, že jste selhaly. Pro miminko je nejdůležitější, abyste se vyhnuly stresu a úzkosti, zůstaly šťastné a vyrovnané.

Jak mohu snížit rizika spojená s kojením?

  • Mějte dítě v noci v postýlce vedle Vaší postele a kojte ho vleže, na boku, v posteli. Ideální je, když Vám ho ke kojení podá osoba, která Vám pomáhá, a která si ho po ukončení kojení převezme, nechá odříhnout, přebalí a uspí, zatímco Vy můžete pokračovat ve spánku. Rozhodně nenechávejte miminko ve své posteli, když spíte.
  • Jestli se obáváte, že by nedostatek spánku mohl vyvolat záchvaty, můžete si mateřské mléko předem odsát nebo použít umělé mléko. Miminko by v noci mohl krmit Váš partner nebo jiný člen rodiny.
  • Pokud užíváte léky proti záchvatům jednou denně, zkuste je užívat na začátku nejdelšího spánku dítěte. To je obvykle po kojení před nočním spánkem.
  • Pokud užíváte léky několikrát denně, vemte si je těsně po kojení. Tak budou hladiny medikace v době dalšího kojení co nejnižší.
  • Pokračujte v užívání těhotenských vitamínů dokud kojíte nebo plánujete mít další dítě.

Záchvaty v roli rodiče

Změní se mé záchvaty poté, co přivedu dítě na svět?

Nedá se to předvídat, i když během poporodního období se záchvaty mohou vyskytnout častěji nebo mohou být závažnější. Vaše tělo je během porodu vystaveno stresu. Navíc s miminkem, o které se nově budete starat, zažijete štěstí, ale přibudou Vám také obavy.

Najít si čas na odpočinek může být obtížné, péče o Vaše novorozeně Vám totiž zabere většinu času. Dostatek spánku je však pro každého s epilepsií důležitý – pamatujte, že nedostatek spánku může zvýšit riziko epileptického záchvatu.

Kromě toho se Vaše hormony postupně mění, jak se vracíte do stavu před těhotenstvím. Lékař Vám možná bude muset upravit medikaci.

Navzdory scénám dokonalého rodinného života, které vidíme v reklamách i na sociálních sítích, je život s novorozencem ve skutečnosti plný chaosu a stresu. Možná máte občas pocit, že se s tím nedokážete vyrovnat, i to je v pořádku. Požádejte o pomoc – neznamená to, že nezvládáte. Znamená to jen, že jste stejná jako každá jiná novopečená maminka a potřebujete pomoci a podpořit.

Jak mohu snížit riziko záchvatů?

  • Užívejte správně své předepsané léky – to je ta nejdůležitější věc, kterou můžete udělat.
  • Zeptejte se lékaře, zda je vhodné sledovat hladiny medikace pro případ, že by byly třeba upravit.
  • Pokud byly dávky Vašich léků v těhotenství zvýšeny, ujistěte se, že víte, jak by se projevily vysoké hladiny antiepileptik ve Vašem těle, abyste na to mohla svého lékaře upozornit.
  • Požádejte partnera, rodinu a přátele o co největší pomoc, abyste měla čas na odpočinek. Snažte se spát, když miminko spí.
  • Nedělejte si starosti, pokud Váš domov není tak čistý a uklizený, jak byste si přála – péče o novorozence zabere spoustu času. Je to dočasné a stává se to v každé domácnosti, když se miminko narodí.
  • Zkuste si najít čas na odpočinek a hýčkejte se, zatímco hlídá miminko někdo jiný. Důležitý je také pohyb a zdravá strava.
  • Nezůstávejte na své starosti sama. Pokud Vás cokoliv trápí nebo máte problém, Váš lékař je tu, aby Vám pomohl. Personál oddělení šestinedělí v porodnici může dobře poradit.

Jak mohu snížit riziko, že můj záchvat ohrozí miminko?

Koupele a krmení

  • Vždy přebalujte své miminko na podložce na podlaze, nikoliv na přebalovacím pultu.
  • Když jste samy, používejte k očistě dítěte houbičky, vlhčené ubrousky nebo žínku. Koupejte miminko ve vaničce jen tehdy, když je přítomen další dospělý.
  • Ujistěte se, že na každé dětské židličce či houpačce vždy dítě zajistíte popruhy. To samozřejmě platí pro všechny rodiče, nejen pro ty s epilepsií.
  • Když své miminko krmíte, snažte se sedět v upraveném místě na podlaze. Abyste měly pohodlí, vystelte si místo polštáři nebo měkkými podložkami.

Nošení dítěte a chození ven

  • Mnoho žen používá látkové šátky na nošení dítěte, které pomáhají vytvořit pouto mezi maminkou a miminkem. Pokud při svých záchvatech nepadáte, můžete je doma použít.
  • Nikdy nenoste dítě v náručí nebo v šátku, když držíte něco horkého, žehlíte, vaříte, používáte fén nebo žehličku na vlasy nebo jiné elektrické zařízení, které by mohlo způsobit zranění, pokud byste dostaly záchvat.
  • Nikdy nekuřte, když miminko držíte, a nekuřte ani v blízkosti svého dítěte.
  • Venku používejte vhodný dětský kočárek nebo kočárek s dobrými brzdami. Nepoužívejte látkový šátek k nošení miminka venku, dokonce ani na vlastní zahradě.

Můžete mít poporodní deprese?

Být maminkou s sebou přináší potěšení a radost, stejně jako starosti, obavy a dokonce i strach. Tyto zkušenosti jsou pro všechny ženy stejné, ať mají epilepsii či nikoliv, a může chvíli trvat, než si na všechny své emoce zvyknete.

V prvních dnech po porodu můžete pociťovat i deprese, ale ty obvykle vymizí, jakmile se Vaše hormony ustálí. Každá desátá žena však zjišťuje, že poporodní deprese přetrvávají. Bez ohledu na to pamatujte, že pocity deprese nejsou známkou Vašeho selhání.

Pokud cítíte smutek, podrážděnost, rozrušenost nebo trpíte nespavostí, promluvte si se svou rodinou, přáteli a s lékařem. Můžete mít poporodní deprese, které Vám okolí pomůže řešit.

Co potřebuji vědět po porodu o antikoncepci?

Otěhotnět znovu můžete i pouhé tři týdny po porodu.

Protože ženy s epilepsií potřebují plánovat každé těhotenství s dostatečným předstihem, aby měly správně nastavenou medikaci i další záležitosti, musí vědět, že otěhotnění může nastat velmi brzy po porodu.

Navíc kojení a hormonální změny v prvních měsících po porodu mohou antikoncepci komplikovat.

Každopádně proberte se svým lékařem a porodníkem nejvhodnější ochranu před otěhotněním v poporodních týdnech. To je důležité zejména, pokud jste k zabránění početí užívala hormonální antikoncepci.

Ať jste v kterékoliv životní fázi, máme pro Vás důležité informace…

Pathways-Small