O těhotenství zatím nepřemýšlím

I když neplánujete v dohledné době otěhotnět, potřebujete vědět:

  • jak by Vaše léky na epileptické záchvaty mohly ovlivňovat spolehlivost hormonální antikoncepce
  • jaká rizika s sebou přinášejí léky nebo epileptické záchvaty, kdybyste otěhotněla neplánovaně

Epilepsie a antikoncepce

Co potřebuji vědět o epilepsii a antikoncepci?

Ženy s epilepsií mají více možností, jak bránit početí. Nejčastější je hormonální antikoncepce užívaná ve formě tablet. Pilulky obvykle obsahují kombinaci hormonů estrogenu a gestagenu. Takové se označují termínem kombinovaná perorální antikoncepce.

Perorální antikoncepce zabraňuje otěhotnění dvěma způsoby:

  • Estrogen zastavuje ovulaci (zabraňuje uvolnění vajíčka během menstruačního cyklu)
  • Gestagen zahušťuje hlen děložního hrdla, který brání pohybu spermií a jejich schopnosti vajíčko oplodnit. Také mění sliznici dělohy, což ztěžuje implantaci oplodněného vajíčka. (Některá hormonální antikoncepce obsahuje pouze gestagen.)

Jak může protizáchvatová medikace zasahovat do účinnosti perorální antikoncepce

Některé léky proti záchvatům mohou zvýšit riziko, že hormonální antikoncepce ve formě tablet selže. Jedná se o ty protizáchvatové léky, které zvýší tvorbu jaterních enzymů, odbourávajících hormony. Hladiny podávaných hormonů jsou nízké a výsledkem může být neplánované těhotenství.

Další formy antikoncepce dodávají do těla hormony jinými způsoby a účinkují obvykle po delší dobu. Existují:

  • Antikoncepční náplasti
  • Injekce
  • Podkožní implantáty
  • Jiné možnosti, např. nitroděložní tělíska

Epilepsie a valproát

Co je to valproát a proč je pro těhotné ženy rizikem?

Valproát je protizáchvatová medikace používaná k léčbě epilepsie a bipolární poruchy. Může velmi účinně kontrolovat záchvaty, jenže pokud žena s epilepsií při jeho užívání otěhotní, hrozí jejímu potomku vážné vrozené vývojové vady a neuropsychické vývojové poruchy.

Ve 30-40% případů bude mít dítě závažné vývojové poruchy. A v 10 % případů bude mít dítě těžké vrozené vývojové vady. K poškození může dojít ještě předtím, než si vůbec uvědomíte, že jste těhotná.

Ačkoliv valproát není vhodný pro ženy v plodném věku, které by mohly otěhotnět, v některých případech může být jedinou volbou, pokud jiné možnosti léčby selhaly.

Jak mohu zvládat rizika valproátu?

Jestliže Vaše protizáchvatová medikace obsahuje valproát, měla byste používat antikoncepci, i když nejste v současné době sexuálně aktivní. Jedinou výjimkou je situace, kdy lékař ví, že riziko otěhotnění opravdu neexistuje.

Pokud užíváte valproát a otěhotníte, nepřestaňte ho bez porady s lékařem užívat. Je to proto, aby se nezhoršily záchvaty, které by Vás mohly ohrozit.

Nepravidelná menstruace a průlomové krvácení

Záleží na tom, že mám nepravidelnou menstruaci?

Pokud máte nepravidelný menstruační cyklus, je užívání hormonální antikoncepce komplikovanější, protože Vaše hormony nejsou zcela v rovnováze. Lékař potřebuje vědět, zda máte nepravidelnou menstruaci, aby Vám pomohl s výběrem nejvhodnější antikoncepce.

Možná se budete muset poradit s endokrinologem, lékařem, který se specializuje na diagnostiku a léčbu hormonálních problémů.

Existují nějaké varovné signály, že moje antikoncepce nefunguje?

Průlomové krvácení během užívání hormonální antikoncepce, například uprostřed cyklu, může být známkou toho, že ovulujete a můžete otěhotnět.

Pokud užíváte antikoncepční tablety, krvácení kdykoli jindy než ke konci cyklu, kdy přecházíte z aktivních pilulek na neaktivní, může být známkou toho, že pilulky nezabírají. Pokud dojde k průlomovému krvácení, poraďte se s lékařem a dohodněte si kombinaci s dalšími formami antikoncepce. Mezi ně patří:

  • ženská bariérová antikoncepce (pesar, diafragma)
  • spermicidní vaginální krém
  • kondomy

Náhodné nebo neplánované těhotenství

Co když otěhotním nečekaně?

  1. Nepřestaňte náhle v užívání své protizáchvatové léčby.
  2. Před provedením jakýchkoli změn v předepsané léčbě se poraďte s lékařem.

Náhlé přerušení protizáchvatové medikace může způsobit, že se epileptické záchvaty vrátí. Mohou být také silnější než záchvaty, které jste měly v minulosti. Pro ženy v takové situaci může být obtížné znovu kontrolu nad záchvaty získat.

Pamatujte – rizika epileptických záchvatů zahrnují riziko náhlého neočekávaného úmrtí při epilepsii. Náhlé přerušení léčby Vás také vystavuje riziku život ohrožujícího stavu známého jako status epilepticus.

Pokud se v budoucnu rozhodnete, že chcete otěhotnět, musíte plánovat alespoň rok dopředu, aby se mohly léky s předstihem upravit.

Ať jste v kterékoliv životní fázi, máme pro Vás informace, které Vám pomohou…