Lékař by Vám měl pomoci porozumět všemu, co budete potřebovat jako žena s epilepsií vědět.
Níže uvedené otázky Vám pomohou se na rozhovor připravit.
Dotazy žen s epilepsií
Bude protizáchvatová medikace ovlivňovat účinnost antikoncepce?
Některá antiepileptika mohou zvyšovat riziko selhání antikoncepce. Pokud jste žena s epilepsií v plodném věku je nutné, abyste si s lékařem promluvila o antikoncepci a plánování rodiny. Můžete se tak vyhnout neplánovanému početí.
Ovlivní protizáchvatová medikace můj sexuální život?
Každá protizáchvatová medikace může způsobit obtíže v sexuální oblasti. Pokud máte potíže, zeptejte se svého lékaře, zda mohou být způsobeny Vaší léčbou a pokud ano, zda můžete vyzkoušet jiný lék.
Mám se obávat záchvatů během sexu?
Rozhovor s lékařem o intimních problémech Vás může přivést do rozpaků, ale když si s ním promluvíte otevřeně, lékař Vaše obtíže pochopí a pomůže Vám je vyřešit.
Dotazy žen, které se snaží otěhotnět
Co bych měla vědět před otěhotněním?
Většině žen s epilepsií se narodí zdravé děti, ale naplánování těhotenství je velmi důležité. Pokud uvažujete o dítěti, konzultujte to se svým lékařem v dostatečném předstihu.
Ztíží mi epilepsie otěhotnění?
Hormonální výkyvy i léky proti záchvatům mohou způsobit problémy s plodností.
Jaké jsou výhody optimalizace kontroly záchvatů před otěhotněním?
Tuto otázku je třeba probrat s lékařem. Je to právě jeden z důvodů, proč je plánování těhotenství s dostatečným předstihem tak důležité.
Existují alternativní možnosti léčby k protizáchvatové medikaci, které by pro mě mohly být vhodné?
Chirurgický zákrok nebo léčba stimulací bloudivého nervu (VNS) jsou možnosti, které pro Vás mohou, ale nemusí být vhodné.
Bude mít moje dítě epilepsii?
Pokud se obáváte, že by Vaše dítě mohlo mít epilepsii, poraďte se s lékařem o návštěvě genetické poradny.
Užívám valproát a chci otěhotnět – co mám dělat?
Valproát může velmi účinně předcházet výskytu epileptických záchvatů, ale pokud máte epilepsii a během užívání valproátu otěhotníte, vývoj plodu je vystaven vysokému riziku závažných vrozených vad a vývojových poruch.
Změní se mé záchvaty v těhotenství?
U některých žen se během těhotenství objevuje více záchvatů nebo jsou závažnější, u jiných se však frekvence a závažnost záchvatů nemění. Pokud máte obavy, zeptejte se na to svého lékaře.
Dotazy těhotných žen
Jsem těhotná a užívám valproát. Co mám dělat?
Pokud si myslíte, že jste těhotná a zároveň užíváte valproát, kontaktujte co nejdříve svého lékaře. Bude Vám valproát předepisovat i nadále jen v případě, že pro Vaši epilepsii neexistuje jiná vhodná léčba.
Ovlivní léky, které užívám, mé miminko?
Jak záchvaty, tak léky na jejich potlačení představují pro vyvíjející se plod určité riziko. Je důležité, abyste toto téma probrala včas se svým lékařem.
Mohu rodit přirozeně a mohu nějak snížit riziko záchvatu během porodu?
Před plánovaným termínem porodu se poraďte s lékařem a porodníkem, jak riziko záchvatů během porodu řešit.
Mohu své miminko kojit?
Obecně platí, že i když máte epilepsii, můžete své dítě kojit, aniž by na něj mateřské mléko mělo škodlivé účinky. Je však vhodné požádat svého lékaře o konzultaci.
Změní se mé záchvaty po narození dítěte?
Požádejte svého lékaře, aby se vyjádřil, zda je vhodné sledovat hladiny léků a v případě potřeby upravit dávkování. Potřebujete také vědět, jak rozpoznat příznaky příliš vysokých hladin léků ve Vašem těle.
Která metoda antikoncepce je po porodu nejvhodnější?
K určení nejvhodnější metody antikoncepce v poporodním období je nutné poradit se s Vaším neurologem a porodníkem. Je to důležité zejména v případě, že jste dříve k zabránění početí používala hormonální antikoncepci.